2019 zmiany W CIT

Jakie w 2019 zmiany w CIT nas czekają? Dlaczego tak często ostatnio mówi się o nowelizacji ustawy o CIT? Czy każdy podmiot działający na rynku będzie mógł skorzystać ze zmniejszonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych?

Od stycznia niektóre podmioty będą mogły korzystać z preferencyjnej stawki podatku CIT na poziomie 9%. Dotychczas stawka preferencyjna wynosiła 15% i mogły z niej skorzystać podmioty, które spełniły określone warunki.

Nowelizacja przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uchwalona dnia 23 października 2018 roku mówi o tym, że ze zmniejszona stawka będzie dotyczyła wyłącznie przychodów innych niż zyski z kapitałów pieniężnych, a więc wyłącznie przychodów z tzw. działalności operacyjnej przedsiębiorstwa.

Kto będzie mógł skorzystać ze zmian?
– mali podatnicy,
– osoby rozpoczynające prowadzenie firmy,
– u których przychody osiągnięte w bieżącym roku podatkowym nie przekroczą wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln EUR.

Warto zaznaczyć, że zmiany spowodują uszczuplenie katalogu podmiotów uprawnionych do preferencyjnej stawki podatku dochodowego.

Nasze biuro rachunkowe od wielu lat oferuje pomoc w zakładaniu firm. Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów, którzy bezpiecznie przeprowadzą całą procedurę rejestracji.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w zakresie księgowości lub interpretacji przepisów prawa podatkowego to również zachęcamy do kontaktu.