Elektroniczna rejestracja spółek

Od kilku lat możliwość rejestracji spółek przez Internet została rozszerzona o kolejne formy, takie jak spółka jawna czy spółka komandytowa. Do pewnego czasu przywilej ten był przeznaczony tylko dla osób wybierających spółkę z o.o.. To jednak nie wystarczyło. Również często wybierane formy spółek jawnych i komandytowych potrzebowały łatwiejszego, szybszego i tańszego systemu rejestracji, takiego jakim jest rejestracja online.

Elektroniczna rejestracja spółek z o.o., komandytowych i jawnych to szansa na uproszczenie procedur rejestracyjnych, znaczne skrócenie czasu rejestracji przedsiębiorstwa w KRS-ie oraz zmniejszenie kosztów na wpis spółki do rejestru przedsiębiorstw i ogłoszenie jej powstania. Jak to możliwe?

Rejestrując spółkę online nie trzeba sporządzać ani umowy spółki, ani wniosków rejestracyjnych, ani innych załączników w formie papierowej i udawać się z nimi do sądu rejestracyjnego. Wszystko wykonuje się za pośrednictwem systemu elektronicznego. Elektroniczna rejestracja spółek umożliwia w przypadku spółki z o.o. i komandytowej uniknąć wizyty u notariusza w celu sporządzenia umowy spółki.

Czas w jakim dokonuje się rejestracji spółki z o.o. jest znacznie krótszy w przypadku rejestracji online. Wystarczy tylko 24 godziny od wysłania dokumentacji do KRS w celu dokonania wpisu do Rejestru Przedsiębiorców. To w porównaniu do tradycyjnej rejestracji, która zajmuje około 7 dni jest znacznie bardziej korzystniejsze dla przedsiębiorcy.

Elektroniczna rejestracja spółek umożliwia także zmniejszenie kosztów rejestracji wybranych spółek. Koszt rejestracji spółki z o.o., komandytowej oraz jawnej w Rejestrze Przedsiębiorców oraz ogłoszenie ich powstania w MSiG jest w przypadku rejestracji online o około połowę mniejsze.