Jak długo trwa rejestracja spółki?

Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na założenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zastanawia się jak długo trwa rejestracja spółki. Niestety czynność ta jest dosyć czasochłonna, ponieważ składa się z kilku kluczowych etapów. Szybkiemu zakładaniu spółki nie sprzyjają kolejki, które w polskich urzędach najczęściej są naprawdę długie. Pamiętać musimy, że rejestrując spółkę musimy odwiedzić kilka urzędów.  
 
Ułatwieniem jest wprowadzona niedawno metoda jednego okienka, która zakłada, że niezbędne pisma urzędowe składane w konkretnym Sądzie Rejestrowym zostaną przesłane do odpowiednich instytucji. Sąd ma trzy dni od dostarczenia dokumentów.

Sam wpis do KRS przebiega w kilku etapach: 
– podpisanie umowy, 
– przesłanie danych rejestrowych, 
– przesłanie dokumentacji rejestrowej do Krajowego Rejestru Sądowego, 
– wystąpienie o nadanie dokumentów rejestrowych (NIP, REGON, opcjonalnie: VAT, VAT i VAT-UE). 
 
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to jak długo trwa rejestracja spółki. Proces zakładania spółki może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Wszystko zależy od tego czy samodzielnie zakładamy działalność czy z pomocą doświadczonych osób. Korzystając z pomocy firm rejestrujących spółki mamy możliwość skrócenia czasu oczekiwania nawet do tygodnia. Innym rozwiązaniem jest kupno gotowej spółki, które może być gwarancją rozpoczęcia działalności w zaledwie jeden dzień po zakupie. Warto o tym pamiętać decydując się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.