Zamierzasz podjąć się prowadzenia własnej firmy, ale wciąż nie jest dla Ciebie jasne, jak założyć sp. komandytową? Dlaczego wybrałeś właśnie tą formę prowadzenia działalności? Czyżbyś sprawdził jak wiele korzyści się z tym wiąże? Zatem skoro właśnie ta forma będzie dla Ciebie odpowiednia, postaram się udzielić Ci jak najwięcej informacji o zakładaniu tej działalności.
Przypomnę, że spółka komandytowa jest spółką osobową, która posiada osobowość prawną. Wspólnikami w spółce komandytowej są: komplementariusz i komandytariusz, gdzie pierwszy za zobowiązania spółki odpowiada całym swoim majątkiem, a drugi tylko do określonej kwoty.
Spółka komandytowa, która prowadzi działalność gospodarczą nie jest podatnikiem podatku dochodowego, ale są nimi wszyscy jej wspólnicy, a więc to właśnie wspólnicy mają obowiązek wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. W spółce komandytowej występuje jednokrotne opodatkowanie dochodów stawką 19%.
Pierwszym etapem, który czeka przedsiębiorcę planującego założenie działalności w formie spółki komandytowej, jest sporządzenie umowy spółki, która obowiązkowo musi zawierać nazwę i jej siedzibę, przedmiot działalności, czas na jaki została założona (jeśli został określony), informację na temat ilości i wartości wkładów wnoszonych przez wspólników, ale także wyznaczenie komplementariusza i komandytariusza. Umowa spółki musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ zawarcie jej w innej formie oznacza, iż ta staje się nieważna. Kolejnym etapem jest rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, a więc w KRS, gdzie zgłoszenie spółki musi odbyć się na formularzach rejestrowych.
Spółka komandytowa jest „gotowa” w momencie wpisu do rejestru, a więc dopiero z tą chwilą zaczyna funkcjonować w obrocie gospodarczym jako osobowa spółka prawa handlowego.