Jak założyć spółkę cywilną?

Założenie własnej działalności nie zawsze wiąże się z dużym biznesem, ogromnymi pieniędzmi i rozbudowaną księgowością. Własna firma to może być niewielki sklep czy punkt usługowy. Takie przedsiębiorstwa też mają znaczenie w gospodarce, ponieważ są mniejsze i prowadzone bardzo często w pojedynkę lub wspólnie, do ich prowadzenia nie jest potrzeba szczególna forma prawna. Dlatego najczęściej mniejsi lub początkujący przedsiębiorcy decydują się na założenie firm w formie spółki cywilnej bądź jawnej.

Założenie spółki cywilnej jest najlepszym wyborem, gdy planuje się rozpocząć nieduży biznes, lecz nie samemu, a wspólnie. Forma ta jest idealna, ale decydując się na takie rozwiązanie należy rozpocząć współpracę z osobami, do których ma się zaufanie. Bowiem odpowiedzialność wspólników w spółce cywilnej jest nieograniczona. Pod względem dobierania wspólników należy zachować ostrożność.

Jak założyć spółkę cywilną?

Proces utworzenia spółki cywilnej nie jest trudny, lecz może zostać zlecony specjalistom. Jeżeli podejmie się decyzje o samodzielnym założeniu spółki cywilnej, należy rozpocząć ten proces od spisania umowy z wspólnikiem bądź wspólnikami. Następnie trzeba poprawnie sporządzić wniosek CEIDG-1 oraz złożyć go we właściwym Urzędzie Gminy lub elektronicznie. Złożenie wniosku nie trwa długo, nawet jeżeli dokonuje się tego w urzędzie. Wniosek ten jest także zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego i ZUS. Niestety dalszych czynności w tych jednostkach trzeba dokonać samodzielnie. Wiąże się to niestety z koniecznością udawania się do każdej z tych instytucji. Jest to powodem wielu trudności oraz wydłużania się czasu rejestracji firmy.

Zakładanie nawet spółki cywilnej, tak prostej formy jest trudne. W celu pomocy początkującym przedsiębiorcom, nasza firma świadczy pomoc w tym zakresie. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakładaniu spółki cywilnej, skontaktuj się z nami.