Jak założyć spółkę komandytową?

Zarówno będąc świeżo po ukończeniu szkoły, jak mając te parę lat więcej, można bardzo często spotkać się ze stwierdzeniem, że najwyższa pora, aby zadbać o swoją przyszłość. Jaka wówczas myśl pierwsza pojawia się w głowie? Należysz do grona osób, które pomyślały o założeniu własnej firmy? Podejrzewam, że tak, więc zanim przystąpisz do działania, zapoznaj się z tym, co chciałabym Ci przekazać.

Jaka ma być Twoja firma i w jaki sposób zamierzasz ją prowadzić? To bardzo ważne pytanie, ponieważ wybór odpowiedniej formy do prowadzenia działalności będzie później miał wpływ na to, czego się podejmujesz, a więc własnej firmy. Jeśli nie wiesz na co się zdecydować, to mam dla Ciebie propozycję – spółka komandytowa. Zanim podejmiesz decyzję, konieczne jest, abyś wiedział jak założyć spółkę komandytową. Zdaję sobie sprawę z tego, że możesz nie znać całego procesu zakładania i rejestracji tej formy działalności.

Ścisłe zasady realizacji tego zadania zostały zawarte w Kodeksie Spółek Handlowych, które mówią, że pierwszym Twoim krokiem powinno być sporządzenie umowy spółki, a w niej zawarcie informacji takich, jak: nazwa i siedziba firmy, przedmiot planowanej działalności, czas na jaki zawiera się spółkę (pod warunkiem, że został określony), ilość i wartość udziałów nabytych przez poszczególnych wspólników, a także sumę komandytową, która wyznacza zakres odpowiedzialności komandytariusza. Wspomniana umowa spółki koniecznie musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, a prócz tego wszelkie ewentualne zmiany muszą być tam aktualizowane.

Następnym krokiem jest zarejestrowanie spółki we właściwym Wydziale Sądu Administracyjnego. Wniosek możesz złożyć osobiście, drogą elektroniczną lub jeśli wolisz, za pomocą portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Formularze, o którym powinieneś pamiętać to: KRS-W1, KRS-WC, KRS-WA, KRS-WH, KRS-WK, KRS-WL, KRS-WM oraz KRS-ZN. Wywiązując się z poszczególnych etapów dotyczących tego, jak założyć spółkę komandytową, następnym krokiem jest obowiązek dopełnienia wymaganych formalności w Urzędzie Skarbowym.
Jak sam widzisz, zadań związanych z tym jak założyć spółkę komandytową, jest sporo i być może są one nieco skomplikowane, ale uwierz, że warto! Późniejsza satysfakcja i duma, że podjąłeś się tego zadania, będzie nieoceniona. Jeżeli jesteś zdecydowany, to nie zwlekaj, działaj! Powodzenia!