Jaką spółkę najlepiej założyć?

Wiele osób zanim zacznie działalność gospodarczą, zastanawia się, w jakiej formie najkorzystniej będzie ją prowadzić. Decydując się na jednoosobową firmę musimy pamiętać, że ponosimy większe ryzyko. Dlatego warto zastanowić się nad spółką. Ale jaką spółkę najlepiej założyć? To na pewno nie mały dylemat. Przecież jest tyle możliwości, a przedsiębiorstwa nie zakłada się każdego dnia. Należy więc dokładnie przemyśleć ten wybór.

Moim zdaniem najtrafniejszą opcją będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie bez powodu jest ona najbardziej popularna i najczęściej wybierana przez biznesmenów. Co głównie przyciąga do tego rodzaju działalności? Myślę że wykluczenie majątku osobistego wspólników z odpowiedzialności za zobowiązania. Jest to cecha zapewniająca bezpieczeństwo na wypadek, jeśli coś poszło by nie tak jak powinno. Następna ważna korzyść to posiadanie osobowości prawnej, która zwiększa wiarygodność i sprawia, że łatwiej jest np. pozyskać kredyt. Jeśli nie masz zaufanej osoby, z którą mógłbyś prowadzić firmę, nie martw się. Spółkę z o.o. może zostać założona nawet przez jedną osobę. Nie trudno też o pozyskanie kapitału. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy włączyć nowego wspólnika. Mówiąc o kapitale, należy jeszcze wspomnieć, że istnieje możliwość jego znacznego zaangażowania. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania, a zarazem mogą mieć większy wpływ na działalność przedsiębiorstwa. To oznacza, że są w bardzo korzystnej sytuacji w porównaniu ze wspólnikami innych rodzajów spółek. Dzięki temu bardzo często godzą się na zaangażowanie większych środków w perspektywy przedsięwzięcia. Ważny jest jeszcze fakt, że w tej formie prawnej mogą być prowadzone wszystkie rodzaje przedsiębiorstw.

Pisząc o zaletach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, błędem byłoby pominięcie tematu komandytowej spółki z o.o. Jest to forma, która powstała niedawno i w której przy osiągnięciu odpowiednich obrotów można liczyć na optymalizacje podatkową. Więc ją też można wziąć pod uwagę zastanawiając się nad tematem jaką spółkę najlepiej założyć.