Koszt założenia spółki komandytowej

Spółka komandytowa czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Obie formy są świetne do tego, by prowadzić działalność gospodarczą. Jednak obie mają odmienne cechy, które warto znać.  
 
Porównując obie te spółki pod względem kosztów założenia, są bardzo do siebie podobne. Wydatki związane z założeniem spółki komandytowej, są prawie takie same jak, w przypadku spółki z o.o. Jednak kształtowanie się najwyższego kosztu – taksy notarialnej w przypadku tej formy działalności jest znacznie inne. Ponieważ tworząc tą spółkę komandytową nie trzeba posiadać minimalnego kapitału początkowego, a więc opłata może być znacznie niższa. Dlatego też całkowity koszt założenia spółki komandytowej jest znacznie niższy.  
 
Niski koszt założenia spółki komandytowej to jedna z podstawowych jej zalet. Nie można zapomnieć, że stosunkowo niskie koszty założenia spółki, dotyczą również spółki z o.o. Porównując ten typ do innych form o podobnych właściwościach jej utworzenie jest znacznie tańsze.  
 
Poza kosztami założenia spółki komandytowej, związanymi z taksą notarialną, należy pamiętać o innych wydatkach. Kolejnym ważnym wydatkiem podczas zakładania spółki komandytowej jest opłata sądowa za wpis do rejestru przedsiębiorców oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.  W przypadku obu form, jest to stała kwota, lecz może ona ulec zmniejszeniu. Sposobem osiągnięcia tego jest rejestracja spółki przez internet. Możliwość ta występuje zarówno w przypadku spółki z o.o. jak i spółki komandytowej. Poza nimi oraz spółką jawną, żadna inna spółka handlowa nie może korzystać z tego przywileju.  
 
Chcąc czy nie, kosztów założenia dowolnej spółki handlowej nie można uniknąć. Można oczywiście starać się je maksymalnie zmniejszyć, poprzez wybór tych form, których koszty założenia są jak najniższe. A do nich zdecydowanie można zaliczyć spółkę z  o.o. oraz komandytową.