Koszt założenia spółki z oo 2012

Z początkiem roku 2012 założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stało się tańsze. Co spowodowało, że koszt założenia spółki z oo 2012 uległ obniżeniu?

W 2012 roku możliwa stała się rejestracja spółki z oo on-line. Elektroniczne zakładanie spółki umożliwiło wyłączenie kosztów notarialnych, występujących przy tradycyjnej rejestracji spółek z oo. Nie tylko brak konieczności wizyty u notariusza przełożył się na niższy koszt założenia spółki zoo 2012. Dodatkowo osoby zakładające spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet od 2012 roku regulują o połowę niższe opłaty związane z wpisem spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ogłoszeniem wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Co oprócz niższych kosztów przemawia za rejestracją spółki on-line?

Założenie spółki drogą elektroniczną jest krótsze i minimalizuje ryzyko narażenia się na braki formalne wniosku. Korzystając z rejestracji spółki przez Internet, musimy (podobnie jak każdy wspólnik) założyć konto w systemie informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości. Przy założeniu spółki korzystamy z wzorca specjalnie przygotowanego pod tę potrzebę.

Przyjrzyjmy się także drugiej stronie medalu – jakie wady niesie ze sobą rejestracja spółki przez Internet?

Niestety brak możliwości modyfikacji wzorca umowy i dopasowania go do indywidualnych wymogów, zniechęca wspólników do elektronicznego utworzenia spółki. Równie często wymienianą wadą jest brak możliwości pokrycia kapitału zakładowego wkładem niepieniężnym.