Kupno rocznej spółki kapitałowej

Tym, co zachęca przedsiębiorców do prowadzenia spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej) jest przede wszystkim ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki przy dużym wpływie na działalność firmy. Ponadto spółki kapitałowe umożliwiają zaangażowanie większego kapitału niż w innych spółkach oraz prowadzenie dowolnego rodzaju przedsiębiorstwa. Spółki kapitałowe mogą działać na szeroką skalę, ale również sprawdzą się w mniejszym biznesie (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

Zdecydowani na prowadzenie spółki kapitałowej często zamiast rejestrować spółkę, kupują gotowy podmiot. Dzięki temu oszczędzają czas i nerwy, zapewniając sobie spółkę bez jakichkolwiek wad prawnych, zadłużeń oraz zobowiązań. Zarejestrowana spółka kapitałowa, kupiona od wiarygodnej firmy zewnętrznej, może rozpocząć działalność już pierwszego dnia od jej nabycia. Posiada ona numery NIP, REGON, KRS oraz nierzadko VAT i VAT UE, dlatego możliwe jest wystawienie faktury zaraz po zakupie spółki.

Zakup spółki, zwłaszcza kupno rocznej spółki kapitałowej może okazać się korzystne zwłaszcza dla przedsiębiorców chcących pozyskać kredyt, dotację czy wziąć udział w przetargu. Innymi słowy kupno rocznej spółki kapitałowej polecane jest osobom chcącym rozwinąć firmę. W wymienionych sytuacjach (pozyskanie pomocy finansowej, dofinansowania unijnego, udział w przetargu) liczy się staż spółki kapitałowej. Ale czy spółka kapitałowa ze stażem nie jest zbyt kosztowna? Oczywistym jest, że staż spółki ma wpływ na jej koszt, dlatego roczna spółka kapitałowa będzie droższa od świeżo zarejestrowanej. Warto więc przekalkulować koszty i indywidualnie podjąć decyzję o zakupie rocznej spółki kapitałowej.