Spółka może zostać pozyskana na dwa sposoby – przez rejestrację spółki lub zakup gotowego podmiotu. Oba rozwiązania są korzystne, wszystko zależy od indywidualnych wymagań. Jednak na nabycie gotowej spółki w ostatnim czasie decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Co decyduje o tym fakcie?
Klienci często oczekują współpracy nie wymagającej wielu formalności, a to daje właśnie kupno gotowej spółki. Gotowa spółka jest podmiotem w pełni zarejestrowanym, co oznacza, że posiada niezbędną dokumentację, w postaci umowy spółki, KRS, NIP, REGON i nierzadko VAT oraz VAT UE. Ma ona opłacony wymagany minimalny kapitał zakładowy. Gotowa spółka nie posiada żadnych zobowiązań. Przy transakcji sprzedaży-zakupu spółki dla 100 % pewności dołączana jest notarialna gwarancja braku zobowiązań. Ponadto przeznaczona do sprzedaży spółka nie prowadziła wcześniej działalności, nie miała pracowników ani żadnych zobowiązań handlowych.
Kupno spółki jest więc opłacalną inwestycją dla osób chcących stać się właścicielami spółki przy minimum formalności z ich strony. W dodatku jeśli chcą one pozyskać podmiot z określonym stażem, nic nie stoi na przeszkodzie. Firmy specjalizujące się w sprzedaży gotowych spółek, często oferują podmioty zarejestrowane np. pół roku wcześniej.
Na kupno spółki półrocznej decydują się najczęściej osoby, które chcą w krótkim czasie rozwinąć swoją działalność, starając się np. o dofinansowanie unijne. Często firmy, które startują w konkursie o dotację unijną, nie mogą funkcjonować na rynku dłużej niż rok. Dodatkowym kryterium jest czysta historia gospodarcza, co gwarantuje kupno spółki rocznej.