Opłata sądowa przy rejestracji spółki z oo

Koszty założenia spółki z o.o. nie są zachęcające. Jednak możliwość ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki, stanowi dużą zaletę. Dlatego wielu przedsiębiorców woli założyć nieco bardziej kosztowniejszą spółkę niż ryzykować swój osobisty majątek, prowadząc działalność gospodarczą.

Ile może kosztować założenie spółki z o.o. ? Wszystko zależy od tego jak zakłada się spółkę. Jeżeli robi się to w formie tradycyjnej, udając się osobiście do KRS i tam składając wnioski, koszt i formalności rejestracji są znacznie większe. Opłata sądowa przy rejestracji spółki z oo wynosi około 600 złotych, a do tego dochodzi koszt taksy notarialnej i podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy jest lepsze rozwiązanie?

Być może lepszym rozwiązaniem okazać się może rejestracja spółki z o.o. przez Internet. Zakres czynności jest podobny, lecz nie trzeba udawać się do wielu urzędów czy notariusza. Wystarczy wszystkie wnioski i umowę spółki sporządzić i wysłać przez Internet. Również opłata sądowa przy rejestracji spółki z oo dokonywana jest w tym przypadku online.

Korzyścią podczas zakładania spółki z o.o. przez Internet jest to, że koszt jej wpisu do Rejestru Przedsiębiorców oraz w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest znacznie niższy. Wynosi w sumie około 350 złotych czy prawie połowę mniej.

Opłata sądowa przy rejestracji spółki z oo to nie jedyne wydatki, związane z założeniem tej spółki. Trzeba się liczyć także z taksą notarialną, podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz z wniesieniem minimalnego kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 5 000 złotych.