Pozyskiwanie VAT dla spółki z o.o. w 2017

Od stycznia bieżącego roku w życie wszedł szereg zmian, które mają na celu uszczelnić bieżące przepisy prawa podatkowego. Dotychczas budżet państwa był bezustannie okradany przez przestępców trudniących się w wyłudzaniu VAT.

Karuzele podatkowe przez nich zakładane polegają na otwarciu kilkunastu odrębnych jednostek gospodarczych, które kolejno wykonują między sobą na pozór legalne transakcje, od których następnie odliczają podatek VAT. W rzeczywistości należność ta jednak nigdy nie wpłynęła do budżetu, a więc podatek zostaje wyłudzony.

Wprowadzone modyfikacje mają w jak największym zakresie ograniczyć rejestrację tego typu podmiotów. Niestety konsekwencje wynikłe z tych działań odczują także przedsiębiorcy, mający uczciwe zamiary. Muszą oni liczyć się bowiem z możliwością odmowy wpisu do rejestru VAT lub nałożenia na nie kaucji rejestracyjnej w wysokości od 20 000 zł do nawet 200 000 zł.

Dodatkowo zmiany zakładają możliwość usunięcia z rejestru następujących podmiotów:
1. Jednostki, które zawiesiły prowadzenie działalności gospodarczej na okres minimum 6 miesięcznych.
2. Podmioty, które nie złożyły deklaracji VAT za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kwartały.
3. Przedsiębiorcy, których deklaracje VAT nie wykazywały sprzedaży oraz zakupów z kwotami podatku do odliczenia.
4. Jednostki wystawiające puste faktury.
5. Przedsiębiorcy, którzy świadomie uczestniczyli w oszustwie bądź nadużyciom podatkowym.

Pozyskiwanie VAT dla spółki z o.o. w 2017 roku zostało zatem znacznie utrudnione. Aby skutecznie przejść taką rejestrację zachęcamy do kontaktu z naszą firmą, która zajmie się wszelkimi formalnościami z tego zakresu.