Rejestracja spółek z o.o. w 2017

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nieprzerwanie od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jest to najczęściej wybierana forma, w ramach której przedsiębiorcy decydują się poprowadzić działalność gospodarczą.

Wpływa na to przede wszystkim ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania zaciągane przez spółkę. Oznacza to, że w razie niepowodzenia jej założyciele nie muszą obawiać się o własny majątek. Dodatkowo jednostkę taka może założyć niemal każdy, a minimalny wkład na jej założenie to jedynie 5 000 złotych. Rejestracja spółek z o.o. w 2017 roku została znacznie utrudniona. Niedogodności te objęły jednak wyłącznie ewidencję w VAT.

Liczne naruszenia prawa podatkowego, a przede wszystkim wyłudzenia z zakresu podatku VAT zmusiły rząd do uszczelnienia prawa podatkowego. Tym samym przedsiębiorcy starający się o uzyskanie upragnionego wpisu, muszą liczyć się z możliwością odmowy. Co więcej w razie, gdy u jednostki stwierdzona zostanie możliwość powstania zaległości podatkowych na przedsiębiorstwo narzucona zostanie kaucja rejestracyjna w wysokości od 20 000 zł do nawet 200 000 zł.

Wprowadzona została również możliwość wykreślenia podatników z rejestru w razie gdy:
– zawiesi on działalność gospodarczą na okres minimum 6 miesięcy,
– nie złoży deklaracji VAT za 6 kolejnych miesięcy bądź 2 kwartały,
– będzie wystawiał puste faktury,
– wystawiane przez niego deklaracje VAT nie będą wykazywały sprzedaży i kosztów z kwotami podatku do odliczenia,
– świadomie będzie uczestniczył w przestępstwie podatkowym.