Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Polski zazwyczaj odbywa się w formie spółki. W zależności od charakterystyki firmy do wyboru przedsiębiorcy jest spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, akcyjna, komandytowo-akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Aby rozpocząć prowadzenie spółki, konieczne jest uzyskanie jej wpisu do poszczególnych urzędów. Rejestracja spółki w 2017 roku została jednak znacznie utrudniona. Niedogodności te odczuwalne będą głównie podczas starania się o wpis do VATu. Nieustanne łamanie prawa podatkowego, głównie z zakresu wyłudzeń VAT zmusiły rząd do wprowadzenia licznych modyfikacji, które uniemożliwią rejestrację firm, powiązanych z karuzelami podatkowymi.
Niestety utrudnienia te uderzą również w jednostki mające czyste intencje. Aktualnie podmioty, które nie spełnią określonych wymagań będą musiały liczyć się z odmową. Co więcej w momencie, gdy u spółek wystąpi ryzyko pojawienia się zaległości podatkowych, na jednostkę taką może zostać nałożona kaucja rejestracyjna w wysokości od 20 000 zł do nawet 200 000 zł.
Dodatkowo wprowadzona została również możliwość usunięcia podejrzanych jednostek z rejestru.
Wykreśleniu temu podlegają podmioty, które:
– zawiesiły działalność na minimum 6 miesięcy,
– nie złożyły deklaracji VAT za ostatnich 6 miesięcy,
– złożyły deklaracje, nie wykazujące kwoty podatku do odliczenia,
– wystawiały puste faktury, czyli nie dokumentujące rzeczywistych czynności,
– brały udział w przestępstwie podatkowym.