Różnica między spółką zoo a działalnością gospodarczą

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak ją prowadzić? W formie spółki z o.o. czy jako jednoosobowa działalność gospodarcza? Co jest lepsze? Czy różnice są bardzo duże? To zaledwie najpopularniejsze pytania dotyczące wyboru formy działalności do prowadzenia jednoosobowej firmy.

Różnica między spółką zoo a działalnością gospodarczą jest zauważalna. Dlatego zastanawiając się nad formą dla jednoosobowej działalności warto poznać charakter każdej ze spółek. Znając wady i zalety spółki z o.o. oraz jednoosobowej działalności można znacznie lepiej określić formę najlepszą dla spółki.

Zasadniczą różnicą miedzy spółką zoo a działalnością gospodarczą jest kwestia odpowiedzialności za zobowiązania. W spółkach z o.o. właściciel odpowiedzialny jest za zobowiązania firmy tylko do wysokości wniesionego przez siebie kapitału zakładowego. Samodzielny przedsiębiorca prywatny w przeciwieństwie do tego odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania przedsiębiorstwa. Trzeba także przyznać, że pomimo braku ograniczenia odpowiedzialności, założenie tej formy działalności jest tańsze i prostsze. Przy rejestracji spółki z o.o. i jej prowadzeniu, jedyne oszczędności na jakie można liczyć to mniejsze zobowiązania wobec ZUS oraz tańsza rejestracja, dzięki systemowi online.

Niestety prowadzenie spółki z o.o. ma też swoje wady. Wspólnicy co prawda nie odpowiadają za zobowiązania finansowe powyżej kapitału zakładowego, ale są zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości, płacenia podwójnego podatku do zysku spółki czy sporządzania sprawozdania finansowego. Prowadzenie więc firmy w takiej formie opłaca się bardziej, gdy ma się dużą działalność. Natomiast jednoosobowa działalność będzie lepsza w przypadku otwierania niewielkiego biznesu.