Spółka z o.o. czy działalność gospodarcza?

Rozpoczynanie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma, trudnymi decyzjami. Jednym z częstych wyborów, dotyczących pojedynczych przedsiębiorców jest wybranie formy prawnej. W zasadzie możliwości są dwie, lecz czy wybrać spółkę z o.o. czy działalność gospodarczą, prowadzoną przez jednego przedsiębiorcę. Wybór taki jest bardzo trudny, gdyż obie formy wydają się dobre.  
 
Prowadzenie działalności gospodarczej to duże wyzwanie głównie dlatego, że wszelkie obowiązki i odpowiedzialność spadają na jedną osobę – przedsiębiorcę. Może być to przytłaczające zwłaszcza, gdy zdaje się sprawę z tego, że wszelkie konsekwencje prowadzenia działalności, mogą dotknąć osobistego majątku. To właśnie ryzyko prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Inaczej jest, gdy prowadzi się jednoosobową spółkę z o.o. W takim przypadku nie trzeba się martwic o swój osobisty majątek, ponieważ gdyby spółka okazała się niewypłacalna, ograniczona odpowiedzialność chroni majątek właściciela. 
 
Spółka z o.o. czy działalność gospodarcza? Dlaczego jeszcze warto założyć spółkę z o.o.?  
 
Prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki z o.o., oprócz ograniczonej odpowiedzialności majątkowej zyskuje się jeszcze kilka korzyści. Pierwszą z nich może być brak konieczności opłacania składek ZUS, które jak wiadomo stanowią bardzo wysoki wydatek. Jeżeli spółka z o.o. posiada więcej, niż jednego wspólnika, nie ma obowiązku płacenia składek ZUS.  
 
Poza zmniejszeniem zobowiązań wobec ZUS, założenie spółki z o.o. to najtańszy sposób założenia bezpiecznego biznesu. Inne formy, które to umożliwiają (spółka akcyjna) są bardzo drogie w założeniu, a także prowadzeniu. Ale jeżeli ktoś chce i może, nie ma problemu. Jednak koszt założenia spółki z o.o. to zaledwie kilka tysięcy. 
 
Spółka z o.o czy działalność gospodarcza – zdecydowanie spółka z o.o. Dlaczego jeszcze? Otóż rozwój biznesu wiąże się z pozyskiwaniem nowych środków oraz wspólników. Prowadząc działalność gospodarczą jest to bardzo trudne, lecz prowadząc spółkę z o.o. nie. Wystarczy tylko sprzedać udziały i można pozyskać dodatkowy kapitał oraz wspólników. Jeżeli myśli się na poważnie o biznesie, to spółka z o.o. jest najlepszym rozwiązaniem.