Umowa spółki z o.o.

Chcesz zacząć swój własny biznes, ale nie masz na niego konkretnego pomysłu? Boisz się, że otwierając swoją pierwszą działalność możesz wszystko stracić? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to właśnie coś dla Ciebie! Nie chcesz zakładać biznesu samemu, tylko z grupą swoich znajomych, aby nie tylko zarabiać pieniądze, ale także by czerpać przyjemności z pracy? Nic trudnego! Porozmawiajcie na ten temat, dogadajcie się co do kwestii zarządzania biznesem, wybierzcie zarząd, który będzie reprezentował sprawy spółki i… udajcie się do notariusza.

Umowa spółki z o.o. musi być spisana przy obecności notariusza i nie ma innej opcji. Umowa spółki z o.o. musi być także zawarta w formie aktu notarialnego, a jeżeli zakładamy spółkę w Polsce i nasz wspólnik nie jest obywatelem Polski, obowiązkowa jest obecność tłumacza przysięgłego. Jednocześnie ze zgłoszeniem musimy złożyć podpisaną przez wszystkich członków zarządu listę wspólników z podaniem imienia i nazwiska oraz liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich. Należy także dołączyć złożone wobec sądu albo poświadczone przez notariusza wzory podpisów członków zarządu. Każdy ze wspólników ma obowiązek wpłacenia podstawowego kapitału zakładowego, który wynosi 5 000 złotych. Podczas tradycyjnej formy zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kapitał zakładowy spółki można wnieść na dwa sposoby: pieniężny oraz w formie aportów.

Gdy umowa spółki z o.o. zostanie spisana należy wpisać naszą spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego. Mamy dwie opcje, z których możemy skorzystać: pierwsza to tradycyjny wpis na którego będziemy musieli poczekać aż 7 dni. Czekanie na swoją kolej w kolejce, podpisanie mnóstwa dokumentów… Zapewne nikt z nas za tym nie przepada. Dlatego właśnie 1 stycznia 2012 roku w życie weszło ułatwienie dotyczące wpisu do rejestru. Od tamtej pory można to zrobić on-line. Jest to szybki i komfortowy proces dla zakładającego spółkę bowiem całkowity czas założenia skróci się o 6 dni ponieważ rejestracja przez internet trwa do 24 godzin!

Nie chcesz czekać 6 tygodni na założenie spółki? Masz drugą opcję- możesz kupić spółkę z o.o.! Po wejściu w życie przepisów ułatwiających proces kupna oraz sprzedaży spółek jest to proces bardzo popularny! Dość czekania na bycie właścicielem! Koszty są zazwyczaj dużo niższe, a korzyści takie same! Co prawda dawniej można było słyszeć o przekrętach, bo sprzedawane były spółki, które nadawały się już tylko do likwidacji, ale teraz ten problem już prawie całkowicie zniknął! Nie ma się czego obawiać!

Już dziś zastanów się nad tym w jakiej formie chcesz założyć swoją własną, wymarzoną działalność. Nic nie tracisz ponieważ to spółka odpowiada za swoje zobowiązania, a ty jako właściciel odpowiadasz za nią tylko do wysokości wniesionych wkładów!