W wielu przypadkach sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością okazuje się być jednynym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo firmy. W jaki sposób przeprowadzić proedurę sprzedaży udziałów spółki? Czy trzeba od umowy odprowadzić podatek?
Czym jest sprzedaż udziałów spółki?
Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. obliguje do przeprowadzenia procedury prawnej z zachowaniem kolejności i formy narzuconej przepisami prawa.
Art. 180 § 1 ksh jasno określa, że zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części oraz jego zastawienie powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o
Przepisy prawa określają, że umowa powinna posiadać formę pisemną, by zapewnić bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.
Ten wpis może Cię zainteresować – Wirtualny adres firmy
Ograniczenia w sprzedaży udziałów
Warto podkreślić, że umowa spółki może określać ograniczenia w zakresie sprzedaży udziałów:
- ustanowienie prawa pierwokupu
- ustanowienie prawa pierwszeństwa nabycia udziałów
- wskazanie określonych osób, które mogą zostać nabywcami udziałów
Zgoda zgromadzenia wspólników na sprzedaż udziałów
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się zgody zgromadzenia wspólników wyrażonej w drodze pisemnej uchwały wspólników (zgodnie z art. 227 § 2 ksh).
Umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o podatek
Podatek dochodowy od umowy sprzedaży udziałów
Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
PCC od umowy sprzedaży udziałów
Sprzedaż udziałów podlega również opodatkowaniu w wysokości 1% wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego – opłaca kupujący.