Wspólnicy spółki z o.o. a pominięcie opłat w ZUS

Wielu przedsiębiorców decyduje się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na możliwość ograniczenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prowadzenie spółki z o.o. umożliwia całkowite pominięcie tych kosztów, jednakże należy mieć na uwadze, że prowadzenie tego podmiotu wiąże się także z kilkoma nieudogodnieniami. Największym z nich jest konieczność prowadzenia księgowości pełnej, która z kolei wymaga zatrudnienia specjalistów tj. profesjonalnego biura rachunkowego bądź certyfikowanego księgowego. Usługi tych podmiotów są niezwykle kosztowne i w przypadku małych firm mogą nawet przekroczyć kwoty zaoszczędzone w postaci składek ZUS.

Bardzo istotne zagadnienie stanowią wspólnicy spółki z o.o. a pominięcie opłat w ZUS. Okazuje się bowiem, że samo zarejestrowanie spółki w formie podmiotu z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest wystarczające, by zostać zwolnionym od opłacania należności na rzecz ZUSu. Konieczne jest prowadzenie spółki przez minimum dwóch wspólników. Tak więc ta forma nie jest w stanie całkowicie zastąpić jednoosobowej działalności gospodarczej, gdyż do jej poprowadzenia musimy zaprosić osobę z zewnątrz.

Należy mieć na uwadze, że bardzo łatwo przekroczyć cienką granicę pomiędzy obejściem prawa podatkowego, a jego łamaniem dlatego decydując się zoptymalizować koszty ponoszone przez własne przedsięwzięcie zachęcamy do skorzystania z usług fachowców, którzy przedstawią najkorzystniejsze rozwiązania, a także niwelują ryzyko popełnienia przestępstwa.
Odpowiedz Odpowiedz wszystkim Prześlij dalej Więcej