Zakładanie spółek bez aktu notarialnego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialność to jeden z nielicznych podmiotów, który możemy założyć za pomocą Internetu. W tym celu musimy odwiedzić stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, na której znajduje się platforma rejestracyjna.

Zakładanie spółek bez aktu notarialnego przebiega w następujących etapach:

1. Rejestracja wspólników w eKRS.
2. Przygotowanie danych rejestracyjnych, które stanowią nazwa spółki, dane adresowe, odpowiedni sąd rejestrowy oraz dane wspólników i członków organów zarządczych.
3. Uzupełnienie formularza rejestracyjnego wyżej wymienionymi danymi.
4. Wygenerowanie dokumentów i wniosku.
5. Potwierdzenie zgłoszenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź podpisem zaufanym.
6. Uregulowanie kosztów za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (250 zł) oraz opłaty za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł).
7. Przesłanie wniosku do właściwego sądu. Dokument ten zostanie rozpatrzony w przeciągu 24 godzin. Należy podkreślić, że sądy działają wyłącznie w dni robocze w ściśle określonych godzinach pracy.

Decydując się na przeprowadzenie rejestracji spółki online znacznie ograniczą Państwo czas związany z tradycyjną ewidencją tego podmiotu. Ogromną wadą tego zabiegu jest jednak fakt, że umowa zostaje sporządzona na podstawie wzorca umowy. Tym samym nie ma możliwości wprowadzenia modyfikacji do jej treści. W przypadku trybu S24 umowa spółki nie zostaje sporządzona w formie aktu notarialnego, a to z kolei pozwala zaoszczędzić koszty związane z taksą notarialną.