Zakup spółki

Masz środki finansowe, chęci do założenia czegoś, co pomoże Ci się spełniać, ale wciąż nie masz pomysłu na „to coś” ? Jest wiele form działalności, które możesz rozpocząć, ale mają one pewne zasady, które mogą Ci odpowiadać albo nie…Wiele się słyszy o tym, że w ostatnim czasie nowe firmy „wyrastają” jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Może to fakt, ale należy pamiętać o tym, że nie sztuką jest otworzyć firmę, nie mając na nią dalszego pomysłu, która szybko zakończy swoje istnienie. Sztuką natomiast jest to, aby stworzyć taką działalność, która będzie mogła podbić rynek, dając zysk i satysfakcję jej właścicielowi. Moja propozycja dla Ciebie? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli zakup spółki z o.o.

Świadomie piszę zakup spółki, ponieważ kupno gotowej spółki jest według mnie lepszą opcją. Nie dość, że sprytnie wymijasz bieganie od urzędu do urzędu i wypełnianie mnóstwa formularzy, to „wchodzisz na gotowe” i od razu możesz działać.

Dlaczego właściwie proponuję Ci spółkę z o.o.? Otóż już wyjaśniam. Pierwsza kwestia jest taka, że tą formę działalności może rozpocząć zarówno jedna, jak i kilka osób. Krótko mówiąc możesz założyć ją sam albo znaleźć chętnych do współpracy. Druga kwestia polega na tym, że spółka ta posiada osobowość prawną, co daje jej zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Jak mówi art. 37 Kodeksu Cywilnego – osoby prawne uzyskują osobowość prawną z chwilą wpisania ich do właściwego rejestru, czyli można się domyślać, że umowa tej spółki musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Fakt jest taki, że założenie spółki z ograniczona odpowiedzialnością jest bardziej kosztowne i skomplikowane.

Jeśli zdecydujesz się na to, by jednak tą spółkę założyć, to musisz wiedzieć, co powinieneś robić z pierwszej kolejności. Na początek musisz zawrzeć umowę spółki, w której określasz wszystko to, co jest najważniejsze, czyli nazwę spółki, dane teleadresowe, przedmiot działalności, kapitał zakładowy oraz liczbę i wartość udziałów. Następnie postaraj się o wpis do KRS, bo bez tego Twoja działalność „nie ruszy”. Jeśli zdecydujesz się na wspólników, następnym krokiem musi być wniesienie wszystkich wkładów na rzecz kapitału zakładowego, a jeśli nie, sam pokrywasz całą kwotę.
Chcesz działać sam ? Nie ma problemu, ale musisz wiedzieć, że kapitał zakładowy jest dosyć wysoki, bo wynosi aż 50 000 złotych. Może to być spory wydatek i obciążenie Twojego budżetu, ale jeśli dobrze to rozegrasz, to cały kapitał zakładowy zwróci się w szybkim tempie. Natomiast jeśli nie, będziesz czekał trochę dłużej… W razie trudności z pogodzeniem wszystkich obowiązków, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością znowu otrzymuje plus, ponieważ daje Ci możliwość przyjęcia nowego wspólnika.

Nie ma na co czekać ! Twój pomysł to Twój biznes. Twój biznes to Twój zysk.