Zmiany w elektronicznej rejestracji spółek

Z roku na rok zwiększa się liczba przedsiębiorców, którzy decydują się założyć spółkę w ministerialnym systemie online. System działa od 2012 roku i na przestrzeni lat był skrupulatnie udoskonalany i rozbudowany w taki sposób aby przedsiębiorcy, którzy zdecydują się z niego skorzystać mogli dopełnić wszystkich formalności szybko, bez wychodzenia z domy.

W 2017 roku Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie pewnych istotnych, choć nie radykalnych zmian w procedurze. Ci, którzy zdecydują się założyć firmę przez internet nadal będą mogli czerpać korzyści z rozwiązania, jakim jest rejestracja online. Przyszli przedsiębiorcy wciąż będą zwolnieni z konieczności sporządzania umowy w formie aktu notarialnego i ponoszenia wiążących się z nim kosztów. Przyszli właściciele firm założonych w systemie nadal będą płacić niższą opłatę od wniosku, będą czekać na jego rozpatrzenie maksymalnie 24 godziny i nadal będą mogli w przyszłości aktualizować dane swojej firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym przez internet. Jedyną zmianą, jaka została zapowiedziana na nowy rok jest zaostrzenie wymogów związanych z elektronicznym podpisem, niezbędnym do przeprowadzania procedury. Dotychczas przedsiębiorcy do podpisania umowy i wygenerowanych dokumentów mogli posługiwać się zwykłym e-podpisem. Teraz będą oni musieli zainwestować w kwalifikowany podpis elektroniczny lub założyć profil ePUAP – bez nich procedury nie uda się zakończyć.

Dokładna data zaostrzenia przepisów nie jest jeszcze znana, najprawdopodobniej jednak zostanie ona wprowadzona jeszcze w pierwszej połowie 2017 roku.