Zmiany w spółkach elektronicznie

Założenie firmy przez Internet jest możliwe w Polsce od stycznia 2012 roku. Początkowo przedsiębiorcy za pośrednictwem platformy do elektronicznej rejestracji mogli zakładać tylko i wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z czasem jednak system został udoskonalony i poszerzony o możliwość rejestracji spółki komandytowej i jawnej. Na skorzystanie z niego decyduje się większość przedsiębiorców, którzy chcą podjąć się prowadzenia działalności gospodarczej.

Do największych zalet rejestracji spółek przez Internet należą:
– możliwość założenia firmy bez wychodzenia z domu, przez Internet, bez konieczności wcześniejszych przygotowań,
– brak konieczności oczekiwania, nawet kilkutygodniowego, na rozpatrzenie złożonego wniosku i odpowiedź z sądu,
– ograniczenie wszystkich formularzy i wniosków do jednego, krótkiego elektronicznego formularza,
– oszczędność kosztów spowodowana brakiem konieczności sporządzania umowy w formie aktu notarialnego oraz niższa opłata od wniosku,
– zmiany w spółkach elektronicznie – możliwość aktualizowania danych spółki w KRS przez Internet.

Ostatnia z zalet jest najmniej powszechna i najmniej znana przedsiębiorcom. Nie wiedzą oni często o tym, że jeżeli zdecydowali się na założenie spółki przez Internet, w przyszłości będą mogli zgłaszać zmiany w spółkach elektronicznie, że mają możliwość zgłaszania wszelkich zmian do Krajowego Rejestru Sądowego, również przez Internet.
Szansę taką mają tylko właściciele spółek założonych w systemie, pozostali muszą niestety sporządzać pisemny wniosek oraz składać go w jednym z wydziałów KRS, a następnie czekać na zaktualizowanie danych.