ZUS a spółka z o.o.

Nawet po założeniu działalności gospodarczej przedsiębiorca ma bardzo ciężko. Nie tylko musi zacząć pozyskiwać Klientów, ale również obsługiwać firmę. Obsługa firmy i zaspokojenie potrzeb klientów powoduje, że w firmie generują się koszty. Na początku, gdy firma nie ma jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku, stara się jak najbardziej ograniczać nawet najmniejsze koszty.

Koszty w przedsiębiorstwie można ograniczać na różne sposoby. Nie może się to jednak odbywać kosztem zadowolenia Klienta. Lepiej jest skupić się na cięciu kosztów administracyjnych. Warto na przykład poszukać biura rachunkowego, zamiast zatrudniać księgową. Można także wprowadzić optymalizację księgową, która zmniejszy koszty lub odpowiednio ukształtuje wielkość podatku.

Zmniejszanie kosztów warto rozpocząć już od samego początku, nawet zanim firma jeszcze powstanie. Warto dobrać formę przedsiębiorstwa, odpowiednią do prowadzenia danego rodzaju działalności. Dodatkowe obowiązki wynikające z prowadzenia bardziej rozbudowanej formy przedsiębiorstwa, mogą generować niepotrzebne koszty. Zamiast wybierać spółkę komandytową, której prowadzenie i zakładanie jest droższe niż prowadzenie spółki jawnej, może warto wybrać tę prostsza formę spółki?

A jeżeli trzeba już prowadzić działalność w formie spółki z o.o. czy innej spółki kapitałowej, warto zoptymalizować koszty, zakładając spółkę wspólnie z inną osobą. W ten sposób będzie można ominąć płacenie składek ZUS. Wystarczy, że spółka będzie prowadzona przez co najmniej 2 wspólników. W temacie ZUS a spółka z o.o. należy podkreślić również to, że w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności zwolnienie z ZUS nie jest możliwe.

Już zakładając działalność gospodarczą warto poszukać bardziej optymalnych pod względem kosztów rozwiązań. A wybierając spółkę z o.o. warto założyć ją w co najmniej dwie osoby, by nie płacić składek ZUS.